Najefektywniejsze są działania wspierające dialog międzypokoleniowy, w którym młodsi uczą się od starszych, a starsi od młodszych. Dlatego Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce zachęca seniorów do pomocy swoim podopiecznym.
Wiele osób starszych po przejściu na emeryturę odczuwa pustkę i zmaga się z poczuciem odrzucenia. Brak regularnych obowiązków sprawia nierzadko trudność w gospodarowaniu wolnym czasem. Każdemu do prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest poczucie przynależności i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
?Dzieci, które przychodzą do nas do Stowarzyszenia są jak piękne naczynia, często przez rodziców potłuczone. Przychodzą z wielkimi urazami, wielką traumą . My się nad nimi pochylamy, pracujemy z nimi? sklejamy. ? opowiada Jadwiga Król, Mama SOS.
W Wioskach DzieciÄ™cych staramy siÄ™ zapewnić miÅ‚ość, akceptacjÄ™ i poczucie bezpieczeÅ„stwa. Tylko w takich warunkach majÄ… szansÄ™ rozwijać siÄ™ i wyrastać na samodzielnych, szczęśliwych ludzi. Dzieci, które trafiajÄ… pod opiekÄ™ Stowarzyszenia majÄ… ogromne braki edukacyjne, a my musimy zrobić wszystko by je wyrównać. – mówi Barbara Rajkowska, Prezes ZarzÄ…du Stowarzyszenia SOS Wioski DzieciÄ™ce w Polsce.
W ramach wolontariatu w SOS Wiosce Dziecięcej seniorzy zwykle odrabiają z dziećmi lecje, dają korepetycje, bawią się i spędzają z nimi czas. Dzięki takim wolontariatom dzieci ze Stowarzyszenia mogą skorzystać z doświadczenia i mądrości życiowej osób starszych, a seniorzy angażując się w pomoc innym, zapominają często o chorobie czy samotności. Wolontariat daje możliwość nawiązania obustronnych więzi i dzielenia się sercem.
?Często wspierałam Stowarzyszenie i dzięki temu otrzymałam biuletyn z apelem, iż potrzebni są wolontariusze. Chciałam wykorzystać swoją wiedzę, umiejętności i czas aby pomóc innym. W 2003 roku podpisałam porozumienie ze Stowarzyszeniem i już od 10 lat udaje mi się aktywnie wspierać najbardziej potrzebujące dzieci. Najczęściej odrabiam z nimi lekcje. Na bieżąco uczestniczę w życiu Wioski i jestem obecna na uroczystościach, ważnych wydarzeniach czy wyjazdach. Utrzymuję również kontakty z byłymi podopiecznymi , którym pomagałam w nauce. Praca z dziećmi daje mi poczucie, że jestem potrzebna. Mam możliwość stałej aktywności intelektualnej i całkowicie się w tym realizuję ? opowiada Pani Basia, seniorka i jedna z wolontariuszek w SOS Wiosce Dziecięcej w Siedlcach.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce to organizacja dobroczynna, która działa na rzecz umacniania rodzin zagrożonych rozpadem oraz opiekuje się opuszczonymi i osieroconymi dziećmi. Wykorzystując międzynarodowe doświadczenie, z powodzeniem realizuje swoją misję w Polsce już od prawie 30 lat. Obecnie ma pod opieką ponad 1400 dzieci.
Więcej informacji na temat wolontariatu znajduje się tutaj:
http://www.wioskisos.org/wolontariat.html
Â