zakiet.pl

Najważniejsze elementy treningu biegowego dla duszy i ciała

Najważniejsze elementy treningu biegowego dla duszy i ciała
Każdy sportowiec, zarówno amator jak i zawodowiec, uwzględnia w swoim planie dnia trening. Najważniejsze jest to, aby był odpowiednio rozłożony i przynosił efekty. Inaczej może

Każdy sportowiec, zarówno amator jak i zawodowiec, uwzględnia w swoim planie dnia trening. Najważniejsze jest to, aby był odpowiednio rozłożony i przynosił efekty. Inaczej może się to skończyć brakiem motywacji lub zwyczajnym znudzeniem. Jakie są najistotniejsze elementy treningu biegacza? W jaki sposób sportowiec powinien zadbać nie tylko o ciało, ale i duszę? Oto kilka porad Kingi i Wojciecha Staszewskich – znanych popularyzatorów biegania.
W swoich planach treningowych biegacze powinni uwzględniać rozmaite ćwiczenia, wpływające na zróżnicowaną siłę mięśni. Warto jednak również pamiętać o wypoczynku. Obie te kwestie są bardzo ważne zarówno dla efektywności treningu, jak i zdrowia i dobrego samopoczucia.

Unikaj monotonii
Jednym z najważniejszych elementów treningu jest motywacja. Brak zróżnicowania może spowodować znudzenie, którego efektem jest całkowita rezygnacja z ćwiczeń lub niedokładne realizowanie założonego planu. Dlatego pamiętaj, aby urozmaicać sobie otoczenie i regularnie zmieniać teren i trasy, którymi biegasz. Jednego dnia wybierz się w obszar pagórkowaty, a następnego zrób trening w lesie. Biegi w takich miejscach pozwolą na aktywizację mięśni, które są zaniedbywane podczas treningów ulicznych. To rozwiązanie ma jeszcze więcej zalet. Przeszkody i zróżnicowanie terenu będą świetnym połączeniem biegu wymagającego zmiennego tempa, z pięknymi widokami i poznawaniem nowych tras. Kinga Staszewska, ekspertka i testerka butów Merrell ma jeszcze propozycję, która najbardziej spodoba się miłośnikom książek: – Dla mnie bieganie to odcięcie się nie tylko od spraw zawodowych, ale też domowych. Bieganie w lesie lub górach pozwala nam skasować wszystkie bodźce atakujące nas na co dzień. Podczas treningów lubię słuchać audiobooków, bo brakuje mi czasu na czytanie papierowych książek. To prawdziwe „bieganie dla duszy” – z książką przenosimy się w inny świat. W ten sposób przez ostatnie pół zimy podczas treningów przenosiłam się jednocześnie do Ameryki lat 60.

A to już wiesz?  Sobota z modą w winnicy Adoria: wyjątkowy pokazy jesiennych kolekcji

Zapewnij sobie komfort
Nawet najlepszy plan treningowy jednak nie zadziała, jeśli nie zadbamy o swoją wygodę i w rezultacie zamiast skupiać się na ćwiczeniach będziemy myśleć, np. o źle dopasowanych butach. Odpowiednia odzież i akcesoria to podstawa dla każdego sportowca. Warto zatem poświęcić czas na dobór obuwia przystosowanego do wybranej aktywności. – W lesie liczy się szczególnie przyczepność buta. Zwłaszcza, jeśli chcemy zrealizować szybszy trening albo potrzebujemy stabilności na podbiegach lub zbiegach. Cieplejszy, lutowy weekend skłonił mnie do eksperymentu – wziąłem na bieganie lżejsze buty Merrell, których podeszwa ma kształt przypominający tarkę. Dzięki podeszwie Vibram® TC5+ zapewniły mi one stabilizację, a konstrukcja barefoot wspomogła naturalny ruch stopy podczas biegu – mówi Wojciech Staszewski, ekspert i tester butów Merrell. – W drodze powrotnej postanowiłem zrobić cztery jednominutowe przyspieszenia i ostatnie wypadło mi na suchym chodniku, to oniemiałem. Jakbym się przesiadł do szybszego samochodu. Podeszwa trzymała się podłoża i pozwalała ignorować resztki pluchy. A tempo wyszło o pół minuty lepsze niż spodziewałem się w najśmielszych marzeniach. – dodaje.

Pamiętaj o odpoczynku
Daj organizmowi czas na regenerację! Świadomie zaplanowana przerwa jest równie ważna, co trzymanie diety i realizacja planu treningowego. Nawet jeśli nadal czujesz się na siłach, by poćwiczyć, zrób sobie pauzę i wybierz aktywną formę wypoczynku. Idź na basen, długi spacer, zrób sobie wycieczkę rowerową lub po prostu porozciągaj się w domu. Dzięki temu nie tylko unikniesz przeciążenia mięśni zbyt intensywnymi i częstymi treningami, ale pozwolisz im szybciej wrócić do formy i zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Co ważne, dzięki takiej regeneracji można zauważyć poprawę wydolności, co przełoży się na coraz lepsze wyniki i motywację.
Dobrze zaplanowany i zróżnicowany trening oraz regeneracja pozwolą podtrzymać motywację i zwiększyć efektywność. Warto jednak pamiętać, że dla każdego biegacza bardzo ważny jest dobór odpowiedniego obuwia. Dzięki temu będziemy mogli poprawnie wykonywać ćwiczenia i unikniemy kontuzji, ale również poprawimy swój komfort i samopoczucie podczas treningu.
***
Merrell to obuwie, które wraz ze swoimi użytkownikami tworzy prawdziwe historie. Ponad 30-letnie doświadczenie sprawia, że dociera do najbardziej wymagających entuzjastów aktywnego wypoczynku. Kiedy mówisz Merrell myślisz – wysoka jakość, niezawodność, sprawdzone technologie.
http://www.merrell.pl/

A to już wiesz?  Converse RUBBER ? gumowa rewolucja od Converse

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy