Wiadomości

Mały 1% – duża pomoc

Mały 1% – duża pomoc
Nowy rok, a wraz z nim kolejna coroczna czynność, nie za bardzo lubiana przez osoby pracujące, czyli rozliczenie podatku. Jednak wypełnienie tego obowiązku ma też miłe strony. Rozliczenie rocznego zeznania podatkowego daje nam możliwość zostania darczyńcą. W jaki sposób? Poprzez przekazanie 1% na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.Od wprowadzenia możliwości przekazania 1% swojego podatku na konto organizacji pożytku publicznego mija jedenaście lat. Jednak dopiero zmiany wprowadzone w 2007 roku pozwoliły na to, że podatnik nie musi biegać na pocztę, by wpłacić pieniądze na konto organizacji, której chce pomóc. Robi to za niego urząd skarbowy.Przekazanie 1% zajmuje tylko chwilę, ale satysfakcja z pomagania innym jest ogromna. Taki sposób przekazania darowizny cenią sobie również stowarzyszenia czy fundacje. Jak podkreśla Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce „1% to jest bardzo ważne źródło finansowania naszego stowarzyszenia, bo to jest aż 1/5 funduszy, które pozyskujemy od naszych darczyńców. Pieniądze pozyskane w ten sposób przeznaczamy na utrzymanie naszych podopiecznych, na ich edukację i leczenie. To cele, które są dla

Nowy rok, a wraz z nim kolejna coroczna czynność, nie za bardzo lubiana przez osoby pracujące, czyli rozliczenie podatku. Jednak wypełnienie tego obowiązku ma też miłe strony. Rozliczenie rocznego zeznania podatkowego daje nam możliwość zostania darczyńcą. W jaki sposób? Poprzez przekazanie 1% na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Od wprowadzenia możliwości przekazania 1% swojego podatku na konto organizacji pożytku publicznego mija jedenaście lat. Jednak dopiero zmiany wprowadzone w 2007 roku pozwoliły na to, że podatnik nie musi biegać na pocztę, by wpłacić pieniądze na konto organizacji, której chce pomóc. Robi to za niego urząd skarbowy.

Przekazanie 1% zajmuje tylko chwilę, ale satysfakcja z pomagania innym jest ogromna. Taki sposób przekazania darowizny cenią sobie również stowarzyszenia czy fundacje. Jak podkreśla Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce ?1% to jest bardzo ważne źródło finansowania naszego stowarzyszenia, bo to jest aż 1/5 funduszy, które pozyskujemy od naszych darczyńców. Pieniądze pozyskane w ten sposób przeznaczamy na utrzymanie naszych podopiecznych, na ich edukację i leczenie. To cele, które są dla nas najważniejsze.?

Jak prawidłowo wypełnić rozliczenie roczne PIT, aby nasze pieniądze trafiły do tych, którzy rzeczywiście ich potrzebują? W składanym przez siebie zeznaniu podatkowym trzeba wpisać dane pozwalające na zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, której konto chcielibyśmy zasilić. Polega to na podaniu numeru wpisu do KRS wybranej organizacji. Pełna lista dostępna jest chociażby na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. Potem wystarczy w zeznaniu rocznym wpisać wysokość kwoty na jej rzecz i gotowe.

Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka – Polacy coraz chętniej pomagają poprzez PIT. Według danych łączna kwota 1% należnego podatku przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego z rozliczenia za 2012 r. wyniosła 480 milionów złotych. Przeciętna wartość przekazanej darowizny to 42 złote.

A to już wiesz?  Grudniowe wyprzedaże

Jak podkreśla Bartosz Mielecki, Prezes Fundacji LOTTO Milion Marzeń ?Każdy człowiek, każdy obywatel Polski ma możliwość zadysponowania tych środków w dowolny sposób. My nie chcemy ich dla siebie, my nie potrzebujemy takiego wsparcia jako Fundacja, ale mamy możliwość dotarcia do chociażby naszych pracowników i zachęcenia ich do przekazania 1%. Pokazania, że [?] współpracujemy z taką organizacją jak Centrum Rehabilitacji w Helenowie i że jest to wiarygodny partner, by przekazać mu pieniądze, które będą w pożyteczny sposób wykorzystane.?

Co ważne – 1% naszego podatku będzie przekazany tylko wtedy, gdy zeznanie zostanie dostarczone w terminie. Przekazane kwoty urząd skarbowy przeleje na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego do lipca danego roku. Jeśli PIT złożymy po 30 kwietnia, a korektę po 31 maja, nasza darowizna nie trafi do adresata.

 

 

Źródło videoPR.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy